Przedszkole Samorządowe Nr 6
im. Wandy Chotomskiej

 32-400 Myślenice
ul. Ogrodowa 7
tel. /012/ 272-05-16


Strona główna
O nas
Organizacja
        Przedszkola
Nasza oferta
Oddziały
Aktualności
Publikacje


Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych

Opracowała : Małgorzata Kaleta

Temat : Poznajemy naszą Stolicę.
Cele ogólne:
  • Budzenie przywiązania dzieci do stolicy Polski – Warszawy
  • Rozwijanie zainteresowania pięknem naszego kraju
  • Zapoznanie ze sztuką regionalną
Cele operacyjne :
  • dziecko potrafi wypowiadać się na temat różnych obiektów Warszawy, rozumie pojęcie ,,stolica”
  • w wyobraźni wędrować po Warszawie
  • utrwali zasady prawostronnego poruszania się po chodnikach oraz przechodzenia przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach oznaczonych pasami i sygnalizatorami  świetlnymi.

Środki dydaktyczne :
Widokówki, ilustracja Warszawskiej Syrenki, plakietki z herbem Warszawy dla każdego dziecka, nagranie na taśmie magnetofonowej piosenki zespołu ,,Mazowsze”, konturowa mapa Polski, lalki w strojach ludowych, znaki drogowe, przejście dla pieszych, długa skakanka, sygnalizator ze zmianą kolorów.

Przebieg zajęcia :

I.    WPROWADZENIE   W  ZAGADNIENIE

1. Wspólne ustalenie z dziećmi tematu zajęcia w oparciu o wysłuchanie treści piosenki ,,Pociąg   krasnoludków”.
N – Do czego zapraszały nas słowa piosenki?
Dz – Byśmy wybrały się na wycieczkę.
N – Wszystko już przygotowane, zapraszam was na wycieczkę do Warszawy, poznamy to piękne miasto, które jest stolicą Polski. Będziecie uważnie słuchać, przyglądać się, postaracie się wiele zapamiętać.

2. Zachęcenie dzieci do zorganizowania pociągu, by wspólnie ,,uczestniczyć w wycieczce po Warszawie”. ( Dzieci tworzą pociąg, wspólnie z n – lką  śpiewają piosenkę ,,Jedzie pociąg z daleka”

II.    ROZWINIĘCIE

1. N. zaprasza dzieci do dalszej pieszej wycieczki po Warszawie, a w związku z dużym ruchem pieszych poruszaniem się po prawej stronie wyznaczonego skakanką chodnika.
Kolejne przestanki przy Pałacu Kultury i Nauki, Starym Mieście, Kolumnie Zygmunta , Zamku Królewskim. Podczas wędrówki zatrzymanie się przy przejściu przez jezdnię z sygnalizatorem.
N. – kiedy można przejść przez jezdnię?
Dz. – gdy zapali się światło zielone.
Podczas dalszej wędrówki oglądanie widokówek : Łazienki, nowe dzielnice Warszawy, Ursynów.
N. – objaśnia nazwy przedstawionych budowli, osiedli – ukazanie charakterystycznych elementów.
Dzieci uzupełniają wypowiedzi, opisują dokładnie co widzą i jak im się to podoba.

2. Zachęcenie dzieci do wysłuchania wiersza  Cz. Janczarskiego ,,Wszyscy kochamy naszą stolicę” w celu rozbudzania u dzieci uczucia miłości i przywiązania do stolicy Polski.

                                  Wszyscy kochamy naszą stolicę
                                  stare ulice, nowe ulice.
                                  Most nad rzeką i fale Wisły
                                  Statek na fali i piasek złocisty.
                                           Szerokie place, parki zielone
                                           i tramwajowy srebrzysty dzwonek
                                           Stado gołębi, co chmurką białą
                                           Nad ulicami szybuje śmiało
                                   I każdy kamień, drewno i trawę
                                   Wszyscy kochamy naszą Warszawę
                                   Stolica Polski, piękna Warszawa
                                   to nasza duma, to nasza chwała.

3. Wprowadzenie herbu stolicy Warszawy w oparciu o legendę ,,O Syrence”
N. –Wędrujemy dalej po naszej stolicy. Zapraszam was pod pomnik stojący nad brzegiem Wisły. ( Dz. przechodzą w miejsce sali gdzie znajduje się ilustracja pomnika Syreny w przeznaczonym do tego miejscu po pasach namalowanych na dużym arkuszu szarego papieru – przy okazji przypomnienie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię).
N. – Dawno, dawno temu wypłynęła z Wisły malutka Syrenka, miała ogon rybi ta dziwna panienka. Nagle zobaczyła dom nad brzegiem Wisły. Tutaj będę mieszkać, powiedziała wszystkim. I tak zamieszkała Syrenka w Warszawie. Długo już mieszka w stolicy. Warszawianom bardzo się podoba. Syrenkę wybrali jako herb – znak swojego miasta.

4. Rozdanie dzieciom plakietek z herbem Warszawy z jednoczesnym zachęceniem dzieci do omówienia jego wyglądu.
N. – to jest herb Warszawy, opiszcie jak on wygląda ....
Plakietkę z herbem pozostawcie sobie na pamiątkę po spotkaniu z Syrenką.

5. Słuchanie nagrań piosenek w wykonaniu zespołu ,,Mazowsze”.
N. – zmęczyłyście się pewnie wędrówkami po Warszawie, usiądźcie pod pomnikiem Syreny, posłuchajmy piosenek o Warszawie w wykonaniu zespołu ,,Mazowsze”.

6. Uświadomienie dzieciom miejsca położenia Warszawy.
N. – Kto będzie uważnie słuchał, rozwiąże zadanie, które wam przygotowałam. ,,Wypływa z gór, płynie przez wielki bór.
                   Szumią jej drzewa, ptak dla niej śpiewa
                   płynie przez miasta i wsie,
                   przez Warszawę do morza mknie”.
Dz. – ( rzeka ).
N. – Jak nazywa się rzeka, która płynie przez Warszawę?
Dz. – ( Wisła ).

7. Zapoznanie dzieci z historycznym miejscem stolicy – grobem Nieznanego Żołnierza w oparciu o przeźrocza i wiersz H. Łochockiej ,,Przed grobem Nieznanego Żołnierza”
N. – Wybierzemy się teraz w miejsce poświęcone żołnierzom poległym w obronie stolicy, w ciszy i skupieniu oddamy jej hołd.
( Prezentacja przeźrocza z Gr. N. Żoł. w czasie prezentacji deklamacja wiersza )
                                 ,,Spójrz na Placu Zwycięstwa
                                   znicz nad grobem błyska
                                -  Kto pod tą płytą leży
                                      -  Żołnierz zwyczajny żołnierz
                                         nieznany z nazwiska
                                         najcichszy ze wszystkich żołnierzy ...

                                         Wśród wieńców, kwiatów
                                         pośród kwiatów świeżych
                                         leży nieznany lecz prawdziwy
                                         i hołd przyjmuje od żywych
                                         w imieniu wszystkich poległych żołnierzy”.

III.    ZAKOŃCZENIE

Umieszczenie herbu stolicy na mapie konturowej Polski.
N. – W naszej sali znajduje się mapa konturowa Polski, zaznaczymy na niej, gdzie leży stolica – Warszawa.
Dz. umieszczają herb stolicy w miejscu na mapie, gdzie leży Warszawa.
N. – Myślę, że każdy Polak i wy także możecie być dumni ze swej stolicy.
       Jest ona piękna, duża i wspaniała.


Powrót