Przedszkole Samorządowe Nr 6
im. Wandy Chotomskiej

 32-400 Myślenice
ul. Ogrodowa 7
tel. /012/ 272-05-16


Strona główna
O nas
Organizacja
        Przedszkola
Nasza oferta
Oddziały
Aktualności
Publikacje
 
Scenariusz z zajęć wychowawczo – dydaktycznych

Opracowała: Małgorzata Kaleta
Temat zajęć: Podsumowanie wiadomości o Myślenicach i Krakowie w formie konkursu z uwzględnieniem ćwiczeń z elementarnej nauki czytania.
Cel ogólny: Budzenie świadomości narodowej – przywiązanie do swojego
                     miasta, Krakowa, stolicy Polski - Warszawy.
Cele operacyjne:
  • aktywniej uczestniczyć w mowie i myśleniu poprzez stwarzanie sytuacji problemowych i zagadkach umysłowych
  • utrwalą wiadomości o Myślenicach i Krakowie
  • ułożyć i odczytać nazwę – lajkonik, Barbakan
Pomoce : mapa, widokówki z zabytkami Krakowa, herby miast, litery, nakrywki, lalka ilustrująca Wisłę, stoper, taśma z nagraniami, obrzki lajkonika, Barbakan – pocięte w części, labirynty, symbole i cyfry do oznaczenia konkursu.

Przebieg zajęcia :

1.  Zapoznanie dzieci z zarysem Polski ( na mapie oznaczone rzeki : Raba, Wisła, morze Bałtyk ).
- do czego służy mapa? ( wypowiedzi dzieci na temat sposobu oznaczenia miast np. herbami )

2. Zaznaczenie na mapie herbem stolicy Polski – Warszawy.

3. Zagadka o Krakowie.
,,Jestem miastem bardzo starym,
   starych baśni znam bez liku.
   Mógłbym bajać wam pół roku
   I o Kraku i o smoku – co mieszkali na Wawelu”
( o jakim mieście mówi zagadka? )

4. Zaznaczenie na mapie herbem Krakowa. ( przypomnienie w rozmowie
od czego pochodzi nazwa Kraków ).

5. Zaznaczenie na mapie miasta najbliższego nam wszystkim tj. Myślenice
( rozmowa na temat – dlaczego Myślenice są nam najbliższe? )

6. Rozmowa na temat : dlaczego wybraliśmy te miasta a nie inne?
( wypowiedzi dzieci – wspomnienie o wyzwoleniu tych miast
  Myślenice – 17. 01. Kraków – 22. 01. ).

7. Zagadka z lalką ilustrującą Wisłę.
,,Jestem polską rzeką
   Polskich rzek królową
   Kto mnie chodź raz ujrzał
   ten mnie umiłował” ( Wisła )
-  dlaczego wybrałam zagadkę o Wiśle? ( wypowiedzi dzieci z ukierunkowaniem, że wszystkie oznaczone miasta leżą przy niej )

8. Zabawa rytmiczna z realizacją mieszanych wartości rytmicznych ,,Jedziemy na wycieczkę do Krakowa”.

9. Układanie na tablicy obrazków przedstawiających : Bramę Floriańską, Kościół Mariacki, Sukiennice, Ratusz, Pomnik Mickiewicza, Barbakan.
-    ułożenie pod obrazkami nazwy Rynek i Barbakan

10. Wypowiedzi dzieci na temat innych zabytków znajdujących się w Krakowie ( Wawel ).

11. Konkurs punktowany pomiędzy chłopcami i dziewczynkami ( tablica podzielona na połowę – oznaczenie chłopiec i dziewczynka z symbolami do oznaczenia punktów ).

a) zagadka z kasety magnetofonowej za 2 punkty :
dziewczynki – fragment opowiadania ,,O Trębaczu z Wieży Mariackiej” Zofii Chmurowej.
chłopcy – fragment opowiadania ,,Baśń o Smoku i Krakusie” Stefanii Szuchowej.

Zadanie – podać tytuł autora opowiadania oraz bohatera

b) za 2 punkty :
dziewczynki – podać nazwę największej rzeki w Myślenicach – skąd wypływa i dokąd płynie ( Raba – Babia Góra – Wisły ).
chłopcy – podać nazwę największej rzeki w Krakowie – skąd wypływa
i dokąd płynie ( Wisła – Barania Góra – morze Bałtyckie ).

c) za 1 punkt :
dziewczynki – otrzymują pocięty duży obrazek lajkonika, mają złożyć w całość oraz ułożyć z liter nazwę – lajkonik
chłopcy – otrzymują pocięty duży obrazek Barbakanu, mają złożyć
 w całość oraz ułożyć z liter nazwę – Barbakan.

d) za 1 punkt :
Duże labirynty na tablicy – dziecko wybrało się na spacer.
Zadanie – którą szło drogą i po jakim mieście? – zaznaczenie herbem miasta ( na labiryncie narysowane budowle, ulice znane dzieciom z Myślenic i Krakowa ).

e) za 1 punkt :
dziewczynki – słuchają melodii tańca Krakowiaka, odgadują nazwę utworu
chłopcy – słuchają hejnał z Wieży Mariackiej – odgadują nazwę
 
12. Podsumowanie konkursu – przeliczenie punktów, podstawienie cyfr
 i  znaków wskazującego kto ma więcej, mniej punktów lub równo.

13. Zabawa rytmiczna przy melodii ,,Lajkonika” z rekwizytem stroju Lajkonika.
 

         Powrót